s

Mzdový servis

Dňa 24.9.2014  sme na portáli eTrend.sk publikovali článok o pozornosti ktorú je potrebné z dôvodu zachovania korektných vzťahov so zamestnancami venovať mzdám a ich spracovaniu.

 

Mzdy sú dôležitým prvkom vo vzťahu zamestnanec – zamestnávateľ, a preto by ich správnosti a odbornému vedeniu mala byť venovaná náležitá pozornosť.

 

Mzdový servis, resp. mzdové účtovníctvo sa často krát považujú za akýsi prílepok, zložku pridruženú ku klasickému účtovníctvu. V skutočnosti toho ale mzdový servis a účtovníctvo veľa spoločného nemajú. Absolútne odlišné sú postupy aj legislatíva, z ktorej vychádzajú. O niečo bližšie má mzdové účtovníctvo k pracovnému právu a personalistike.

 

Pre oblasť miezd sú kľúčovými predpismi Zákonník práce, Zákon o sociálnom poistení, Zákon o zdravotnom poistení, Zákon o dani z príjmu a mnohé ďalšie.

 

V praxi, obzvlášť v menších firmách,  dochádza ku kumulácii pracovnej pozície účtovníka a mzdového účtovníka, ideálne ešte aj personalistu. Ide o pokus mať 3v1. Je potrebné si ale uvedomiť, že akcia 3v1 možno funguje v reklamách na šampóny, ale nie pri správe firmy. Z profesionálneho hľadiska uvedené  riešenie nepovažujeme za najšťastnejšie, pretože, ako sme uviedli vyššie, obe tieto oblasti sú úplne odlišné. Podľa prieskumov je len oblasť mzdového účtovníctva upravovaná približne päťdesiatimi zákonmi a všeobecne záväznými právnymi predpismi. Tieto sa neustále menia a dopĺňajú. Takýto kombinovaný účtovník má tak neustály tlak na sledovanie zmien a radikálne sa zvyšuje riziko prípadných pochybení.

 

Častým dôsledkom takejto kumulovanej funkcie býva, že v oblasti miezd sú účtovníci zredukovaní len na „príslušenstvo k mzdovému softvéru“. Pokiaľ na otázky zamestnanca alebo vedenia spoločnosti ohľadom miezd znie odpoveď účtovníka „lebo program to tak vypočítal“, musí nám byť jasné, že profesionalita a odbornosť vyzerá inak.

 

Z tohto dôvodu si mnohé spoločnosti hľadajú strategického partnera pre oblasť kompletného vedenia mzdového servisu. V zahraničí je úplne bežné, že mzdy spracováva externá firma, opak je zvláštnosťou. Túto službu Vám plnohodnotne zabezpečí aj naša spoločnosť BENETIP services s.r.o.. V našom tíme sa nachádzajú profesionálne školení odborníci na oblasť miezd a mzdového účtovníctva. Mnohým našim partnerom spracovávame aj účtovníctvo aj mzdy. Niektorým zastrešujeme len účtovníctvo alebo mzdový servis. Mzdy dokonca spracovávame aj výrazne väčším spoločnostiam ako sú tie, ktorým spracovávame účtovníctvo. Momentálne je našim najväčším klientom spoločnosť, ktorá má okolo 160 zamestnancov. Rekord ale bola firma s 250 zamestnancami. Pre všetkých našich klientov spolu mesačne spracovávame okolo 1000 miezd.

 

Veľkou výhodou externej spolupráce so spoločnosťou, ako je naša,  je ochrana osobných údajov a diskrétnosť – zabraňuje sa úniku údajov do interného i externého prostredia. Máme klientov, pre ktorých je hlavným dôvodom externého spracovanie to, aby v maximálnej miere utajili mzdy pred zamestnancami. Súčasťou spracovania miezd našou spoločnosťou je samozrejme aj mzdovo-personálne poradenstvo.

 

Okrem kompletného spracovávania mzdového servisu robievame aj kontrolu miezd (mzdový a personálny audit), teda kontrolu správnosti vedenia miezd a súvisiacej personálnej agendy pre väčšie spoločnosti.

 

V spolupráci s našimi subdodávateľmi vieme našim klientom zabezpečiť aj špeciálne služby ako sú rôzne personálne moduly, exporty do účtovníctiev, export do iBankingu, vieme zabezpečiť dochádzkový systém prepojený so mzdami, dokonca aj intranetový portál zameraný na správu HR (human resources – ľudské zdroje).

 

Pôvodný článok na: http://www.etrend.sk/podnikanie/mzdovy-servis.html

 

Kontaktujte nás
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia